Opony zimowe

Kiedy nadchodzą surowe zimowe miesiące, dobra przyczepność samochodu jest absolutną koniecznością. Nawet jeśli dana osoba prowadzi samochód z napędem na cztery koła, odpowiednie ogumienie jest wymagane, aby zachować bezpieczeństwo na drodze. Podczas jazdy w oblodzonych warunkach najważniejsze jest, aby trzymać się przepisów na autostradzie i jechać spokojnie. Kiedy ludzie są ostrożni i mają odpowiednie opony, wielu wypadkom można zapobiec. Należy pamiętać, że bieżnik opon zimowych musi być sprawdzony, aby zapewnić ich prawidłowe działanie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Opony na każdą pogodę i... całoroczne

Dla tych, którzy nie chcą wymieniać opon, gdy zbliża się zima, dostępne są opony całoroczne. Opony te są wykonane tak, aby zapewnić płynną jazdę w każdych warunkach pogodowych. Jednak opony na dany sezon mają większy bieżnik niż opony wielosezonowe, co pozwala im pewniej trzymać się drogi, a co sezonowa wymiana zapewnia największy poziom bezpieczeństwa.

Opony na śnieg

Przed zmianą pór roku należy zamontować opony zimowe, na śnieg. Ponieważ mają one więcej rowków na bieżniku, mają znacznie lepszą trakcję. Wiele osób zakłada je, gdy zamierza często poruszać się samochodem po drogach w okresie zimowym. Są one skuteczne na lodzie, śniegu, błocie i innych zimnych powierzchniach. Bieżniki są głębsze - są zaprojektowane tak, aby znacznie lepiej radzić sobie z lodem i ograniczać ryzyko niekontrolowanego poślizgu.

Kontrola opon

Po pierwsze, przed nadejściem najmroźniejszych miesięcy, należy sprawdzić swoje opony zimowe -m ieć pewność, że ogumienie jest w dobrym stanie, dzięki czemu pojazd będzie się odpowiednio sprawował na drodze. Przygotowanie się do nadchodzącej pogody zapewni, że samochód będzie przygotowany na najsurowsze warunki, a kierowca i pasażerowie będą bezpieczni podczas podróży do pracy lub dla przyjemności, bez względu na śnieg i lód zalegający na ulicach. 

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe różnią się od opon letnich:

  • konstrukcją,
  • mieszanką gumową,
  • wzorem bieżnika.

Opony zimowe zawierają więcej naturalnej gumy, która zachowuje swoje właściwości w niskich temperaturach. Im bardziej miękka opona, tym lepiej radzi sobie z nawierzchnią drogi, zwiększając przyczepność i sterowność. Opony zimowe funkcjonują najlepiej w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza, w przeciwieństwie do opon letnich, które szybciej twardnieją się w niskich temperaturach.

Tysiące mikroskopijnych pętli (zwanych lamelami) musi zostać osadzonych w blokach bieżnika opon zimowych, aby rozprowadzić wodę i uniknąć aquaplaningu. Te grzbiety wgryzają się w śnieg, błoto pośniegowe i lód, aby zapewnić maksymalną przyczepność na drodze.

Mają też głęboki wzór bieżnika. W ten sposób powstaje pusta przestrzeń wypełniona śniegiem. Co zaskakujące, nic nie trzyma się śniegu lepiej niż śnieg, a ubity śnieg wzmacnia przyczepność, dodając trakcji, aby rozpędzić samochód, by mógł bez przeszkód ruszać na śliskich i zaśnieżonych drogach.

 

Najważniejsze cechy opon zimowych

Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta szansa na pojawienie się lodu i śniegu. Osoby, które nadal używają opon letnich, ryzykują otrzymanie wysokiego mandatu oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Dzieje się tak dlatego, że opony zimowe działają najlepiej w momencie, gdy opony letnie tracą swoje właściwości. Nie tylko wtedy, gdy pada śnieg. Przydają się również podczas wilgotnej pogody i na zimnych, suchych drogach.

Nic nie przebija ich od października do Wielkanocy, niezależnie od tego, czy chodzi o lepsze prowadzenie, czy krótszą drogę hamowania. Ze względu na dobre przenoszenie mocy, opony zimowe poprawiają stabilność toru jazdy i precyzję kierowania. W miejscach, gdzie śnieg jest minimalny, ale pada dużo deszczu, kierowcom może pomóc technologia ochrony przed aquaplaningiem.

Copyright 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone