Opony do skutera

Czy wszystkie opony do skuterów są takie same? Czy te rowki na oponie to tylko przypadkowe wzory? Czy miałoby to znaczenie, gdybyś wybrał jedną markę zamiast drugiej ze względu na cenę? Czy znalezienie odpowiedniej opony do skutera naprawdę robi różnicę?

Opony do skutera

Pozwolę sobie stwierdzić, że nie wszystkie opony skuterów są takie same - rodzaj ma znaczenie. Nie masz pojęcia, jak wybrać oponę skutera? Opracowaliśmy ten przewodnik po oponach, aby pomóc Ci zdecydować, który model będzie działał odpowiednio, co zrobić, aby pomóc Ci uzyskać jak najwięcej z Twojego skutera i zdobyć podstawowe informacje na temat rodzaju opon, w które warto zainwestować trochę gotówki.

Po pierwsze: poznaj swoje opony

Przed kupnem nowych opon do skutera, warto najpierw dowiedzieć się, jaki rodzaj opon posiadasz aktualnie. Opony skuterów wahają się od 10 do 16 cali i są dostępne:

  • w różnych rozmiarach,
  • o odmiennej budowie,
  • wysokości,
  • szerokości, wadze
  • i wykorzystanego materiału.

Sprawdź również, czy Twój skuter ma różne rozmiary opon dla przedniej i tylnej osi. Chociaż większość opon skuterów ma ten sam rozmiar dla przodu i tyłu, niektóre skutery potrzebują różnych wersji. Natomiast pomyłka, czyli umieszczenie tylnej opony na przedniej może sprawić, że jazda skuterem będzie niebezpieczna i niestabilna.

Znajomość rozmiaru kół może doprowadzić Cię do poznania producenta opon. Producenci rzadko produkują opony do skuterów w każdym dostępnym rozmiarze, więc to zawęża opcje. Jeśli masz preferowanego producenta, możesz sprawdzić, czy robią to w rozmiarze, którego potrzebujesz.

Radialna czy diagonalna?

Po wstępnej weryfikacji, jaką obecnie masz oponę, przechodzimy do charakterystyki opony, której potrzebujesz. Istnieją dwie opcje: Radialna lub diagonalna.

Opony radialne to współczesny rodzaj opon, których osnowa wykonana jest ze sztywnych kordów, które przechodzą przez cały bieżnik, a na ich szczycie znajdują się pasy z włókien stalowych, poliestrowych lub aramidowych. Opony radialne mają tendencję do bycia bardziej masywnymi, co umożliwia lepszą wydajność, dłuższą żywotność bieżnika i bardziej precyzyjne prowadzenie. Negatywną stroną tego rozwiązania jest to, że oferuje sztywniejszą jazdę.

Jakie opony do skutera?

Opony diagonalne są bardziej klasyczne, zbudowane w stylu, który istnieje od ponad wieku. Liczne warstwy uginają się i dają rezultat w postaci klocków, co sprawia, że opony diagonalne są bardziej komfortowe w jeździe niż radialne i doskonale radzą sobie z ciężkimi ładunkami. Minusem opon diagonalnych jest to, że trudniej się nimi steruje przy większych prędkościach i pochłaniają dużo ciepła.

Opony diagonalne są bardziej preferowane w skuterach ze względu na ich bardziej komfortowe działanie i znacznie lepszą zdolność do pokonywania progów i wybojów, które odczuwa się podczas jazdy na skuterze ze względu na mniejsze koła.

Pirelli SL26 Opona do skuterów

Pirelli SL26 to doskonała opona do mniejszych skuterów o pojemności 50-125 cm3, którą można znaleźć w wymiarach od 10 do 13 cali. Opony Pirelli posiadają nowoczesną, sportową rzeźbę bieżnika o wyglądzie wyczynowej opony motocyklowej, a także zostały stworzone w celu zapewnienia sprawnego prowadzenia, wysokiego stopnia przyczepności, a także wyjątkowej skuteczności na mokrej nawierzchni.

Sprawdź także, jak ważny jest bieżnik w oponie:

Copyright 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone