Opony całoroczne

Zakup opon do samochodu może być trudnym zadaniem. Biorąc pod uwagę zużycie bieżnika, indeksy prędkości, zalecenia dotyczące temperatury i rozmiaru, trudno jest określić, która opona najlepiej nadaje się do danego pojazdu i regionu geograficznego.

Opony całoroczne

Do późnych lat 70. kierowcy w wielu częściach świata byli zmuszeni do wymiany opon, gdy robiło się zimno. W 1977 r., aby zmniejszyć niedogodności związane ze zmianą opon na letnie i śniegowe, firma Goodyear Tire & Rubber Company wypuściła pierwszą oponę całoroczną.

Całoroczną, czyli dobrą do użytku w większości miejsc przez większą część roku. Wiedza o tym, jakie opony są odpowiednie dla określonych pojazdów i regionów, może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa kierowców, pasażerów i dróg. Wraz z ochłodzeniem się letniej pogody, co zwiastuje nadejście zimniejszych, surowszych pór roku, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w zabezpieczaniu swoich pojazdów, co obejmuje również świadomość dotyczącą opon.

Jest to szczególnie ważne dla rodziców, którzy obawiają się, że jesienią będą musieli podjąć nowe rutynowe działania związane z przewozem dzieci.

Czym charakteryzują się opony wielosezonowe?

Opony całoroczne charakteryzują się typową rzeźbą bieżnika i mieszanką gumową, które sprawiają, że mogą być używane na mokrej nawierzchni i w szerokim zakresie temperatur. Opony te są odporne na lekki śnieg, co oznacza, że kierowcy mogą z nich korzystać przez cały rok. Kauczuki stosowane w oponach całorocznych są zaprojektowane tak, aby pozostały elastyczne i giętkie nawet w temperaturach oscylujących wokół zera.

Chociaż termin "całoroczne" sugeruje, że opony te są najlepsze na wszystkie pory roku, trochę mija się z prawdą. Zostały zaprojektowane tak, aby były elastyczne przez cały rok, ale opony całoroczne nie są odpowiednim zamiennikiem dla opon zimowych. Nie zapewnią one również maksymalnej przyczepności w ciepłe dni. Producenci opon poświęcają parametry przyczepności w ciepłe dni, aby stworzyć oponę o większej trwałości. Oznacza to również, że dedykowana opona zimowa jest najbezpieczniejsza w zimowym klimacie.

Zalety opon całorocznych

Ogólnie rzecz biorąc, opony całoroczne mają wiele zalet, które dla wielu nabywców mogą przewyższać niektóre z ich nieodłącznych ograniczeń:

  • Przyzwoita trakcja na mokrych nawierzchniach dzięki złożonemu wzorowi bieżnika, który pomaga odprowadzać wodę od spodu opony.
  • Dłuższa żywotność niż w przypadku opon przeznaczonych do jazdy w określonych warunkach.
  • Możliwość zastosowania w niemal każdym pojeździe, od sedanów, przez SUV-y po minivany.
  • Pewność jazdy w różnych warunkach i na różnych terenach.

Copyright 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone