Indeks prędkości opony jest ustalany przez producentów i wskazuje maksymalną prędkość, z jaką opona może się poruszać w idealnych warunkach. Indeks nośności opony informuje o tym, ile kilogramów może bezpiecznie unieść opona. Wszystkie te informacje razem wzięte składają się na opis obsługi ogumienia.
Znajomość opisu jest bardzo zalecana przy każdej wymianie opon na oryginalne wyposażenie. Nawet jeśli nie planujesz przekraczać limitów w kategoriach prędkości lub nośności, dopasowanie lub poprawienie indeksu prędkości i nośności opon fabrycznych pomoże zachować spójną charakterystykę osiągów pojazdu.
Większość opon jest skonstruowana w taki sposób, aby odzwierciedlała bardziej powszechne, praktyczne prędkości, z jakimi poruszają się osoby dojeżdżające do pracy, z dość znacznym buforem bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. O indeksie prędkości opony informuje ostatnia litera w opisie na boku opony, a każda litera przekłada się na określoną prędkość maksymalną w kilometrach na godzinę.
Zarówno indeks prędkości, jak i indeks nośności są częścią grupy trzech cyfr na końcu informacji o rozmiarze opony. Te liczby razem składają się na opis indeksów ogumienia.
Jeśli samochód jest nadal wyposażony w opony fabryczne, można zapoznać się z tabliczką na ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy, która zawiera informacje o oponie.
Na przykładowej oponie informacje można znaleźć na bocznej ściance ogumienia np. 225/45 R17 94H. W tym przykładzie 94H to opis serwisowy, gdzie 94 oznacza indeks nośności, a H indeks prędkości.
Indeks prędkości jest ustalany podczas kontrolowanych testów, w których - ponownie w optymalnych warunkach - sprawdza się, czy opona jest zdolna do bezpiecznej jazdy z prędkością do wskazanej liczby kilometrów na godzinę. Opony mocno zużyte, uszkodzone, przebite lub naprawiane są uważane za nieoptymalne i nie są w stanie bezpiecznie osiągnąć maksymalnej dopuszczalnej prędkości.
Niemniej istotnym aspektem bezpieczeństwa jest posiadanie odpowiedniego bieżnika opony. O tyle, o ile indeksy trzeba sprawdzać przy wymianie lub zakupie opon, tak bieżnik musi być regularnie kontrolowany. Zapraszamy do artykułu pod podanym linkiem, który szczegółowo porusza to zagadnienie.
Indeks nośności opony informuje o tym, ile kilogramów może bezpiecznie unieść dana opona.
Wracając do przykładowej opony, informacja producenta ogumienia brzmi: 225/45 R17 94H. 94 oznacza indeks nośności.
Podczas gdy mało prawdopodobne jest, abyś zbliżył się do najwyższego dopuszczalnego indeksu prędkości swoich opon, przesuwanie indeksów nośności jest bardziej powszechne, zwłaszcza w przypadku holowania i ciągnięcia ciężarówek i samochodów typu SUV. Skorzystaj z poniższej tabeli, aby poznać ograniczenia wagowe opon Twojego pojazdu. Dodatkową uwagę należy zwrócić na limity dotyczące holowania i ciągnięcia pojazdu, które są ustalane przez producenta i dotyczą pojemności opon, a także układu napędowego i innych czynników. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.
Uwaga: Nigdy nie należy wymieniać opon na opony o niższym indeksie prędkości i nośności niż opony będące na wyposażeniu oryginalnym.