Cena opon

Kupowanie tanich opon może być ryzykowne. Podczas gdy opcja niskiej ceny może być początkowo najlepsza dla Twojego portfela, może skończyć się koniecznością częstszego zakupu zamienników. W tym artykule omówimy najlepsze tanie opony, które nie ustępują jakością ani osiągami. Sprawdzimy również, jakie czynniki wpływają na cenę opony i jakie są jej długoterminowe koszty.

 

Co wpływa na cenę opon?

Cena opon może wahać się od 100 do ponad 1500 zł, w zależności od kilku różnych czynników, w tym:

  • Typu opony: Bardziej specjalistyczne opony są droższe ze względu na ich technologię, konstrukcje i bieżnik. Opony całoroczne są zazwyczaj tańsze, ponieważ nie mają wszystkich udogodnień związanych z oponami wyczynowymi lub terenowymi.
  • Rozmiaru opony: Rozmiar opony może mieć wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i na cenę opony. Mniejsze opony są często tańsze niż większe - zwiększenie rozmiaru opony o jeden cal może wpłynąć na koszt ogumienia.
  • Pojazdu: Wraz z rozmiarem opony, rodzaj pojazdu, którym jeździsz, również odgrywa rolę w cenie opony. Opony ciężarowe do Peugeota Boxera będą zazwyczaj droższe niż opony do mniejszego pojazdu, takiego jak Toyota Yaris, w zależności od rozmiaru opony i specyficznych potrzeb pojazdu.
  • Indeks prędkości i nośności - takie same opony o identycznym rozmiarze mogą różnić się dopuszczalną prędkością i obciążeniem, co jest istotne w zależności od osiągów samochodu. Dlatego te o wyższych indeksach będą najzwyczajniej droższe.

Cena opon a ich trwałość

To, że opona ma niską cenę, nie oznacza, że na dłuższą metę będzie najtańszym rozwiązaniem. Ponieważ niskiej jakości opony dyskontowe muszą być częściej wymieniane, ważne jest, aby oprócz kosztów początkowych wziąć pod uwagę także ich trwałość. Rozwiązaniem "pomiędzy" może być zakup opon z segmentu średniego, które charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości, natomiast ich trwałość nie pozostawia wiele do życzenia. Przykładem mogą być opony Dębica, które kupisz w rozsądnej cenie, ale też przejedziesz kilka ładnych sezonów.

Często modele opon o większej żywotności - czyli szacowanej liczbie kilometrów, które można przejechać przed wymianą opony - mają wyższą cenę. Jednak w dłuższej perspektywie takie opony mogą być bardziej opłacalne, ponieważ będą wymagały rzadszej wymiany. 

Jeżeli jednak cena opony nie ma większego znaczenia, a najważniejszym aspektem jest dla Ciebie bezpieczeństwo na drodze, zdecyduj się na ogumienie z wyższej półki. Jedną z naszych propozycji jest Falken, który współpracuje z najlepszymi producentami samochodów na świecie. Nic zatem dziwnego, że w branży uchodzi za pioniera, dostarczając niezawodne opony najwyższej jakości.

Sprawdź:

Copyright 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone