Bieżnik opony

Podczas jazdy samochodem należy pamiętać o zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa, a to można osiągnąć poprzez właściwą pielęgnację ogumienia  - zawsze należy zwrócić uwagę na bieżnik opony. Podczas jazdy wszyscy jesteśmy świadomi, że niewielka część opony ma kontakt z drogą, a bieżnik opony jest tym, co utrzymuje nas w ruchu we właściwym kierunku. Bieżnik opony odgrywa istotną rolę w jakości opon Twojego pojazdu.

bieżnik opony

Bieżnik opony kojarzy się wielu osobom z wypustkami lub kształtami, które można łatwo zauważyć na elemencie opony mającym kontakt z drogą. W rzeczywistości bieżnik opony składa się z kilku elementów, takich jak kształt opony, bloki bieżnika (zwane również lamelami bieżnika), rowki bieżnika, puste przestrzenie w bieżniku, listwa ścieralna i wszelkie dodatkowe elementy, takie jak rowki deszczowe i lamele.

Bieżnik opony to nie pojedynczy element, ale pewna całość, która rozciąga się od barku do barku, gdzie bieżnik styka się z boczną ścianą. Bloki bieżnika są najczęściej określane jako bieżnik. Bloki bieżnika to kawałki gumy, które wystają z powierzchni opony. Są one częścią, która faktycznie dotyka drogi. Pomiędzy nimi znajdują się rowki i kanały.

Co robi bieżnik opony i dlaczego jest ważny?

Bieżniki opon są najbardziej pomijanymi elementami pojazdu, mimo że stanowią jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze. Podczas jazdy z dużą prędkością, głównym czynnikiem zapobiegającym utracie przyczepności i wypadnięciu spod kontroli są grzbiety widoczne wokół kół.

Ponieważ pojazd ma coraz większy kontakt z podłożem, bieżniki opon zaczynają się zużywać. Może to prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, dlatego tak ważne jest dbanie o bieżniki opon.

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale bieżniki opon odgrywają kluczową rolę podczas jazdy samochodem.

Trakcja

Jeśli chodzi o przyczepność opon, to często jest to kwestia życia lub śmierci. Według ekspertów ponad 200 osób rocznie umiera z powodu słabych bieżników opon. Trakcja oznacza przyczepność i kontrolę, jaką samochód ma nad drogą podczas jazdy.

Bieżnik opony pozwala utrzymać taką trakcję, aby jazda była bezpieczna i bezproblemowa. Im gładsze koła pojazdu, tym mniejsza trakcja. Dlatego właśnie opony bez bieżnika są popularnym wyborem dla samochodów wyścigowych.

Jednak gdy ich pozbawione bieżnika koła zetkną się z jakąkolwiek mokrą lub oblodzoną drogą, samochód ma bardzo duże szanse ześlizgnąć się z drogi i stracić kontrolę.

Prowadzenie

Bieżniki opon mają również ogromny wpływ na prowadzenie i sterowność samochodu. Różne wzory bieżników mają różne funkcje i wpływ na wrażenia z jazdy.

Na przykład symetryczne bieżniki są lepiej przystosowane do jazdy po autostradzie, ponieważ zapewniają bardziej płynną jazdę, większą stabilność i mniejsze opory toczenia. Bardziej asymetryczne bieżniki zapewniają wyjątkową sterowność, większą stabilność na zakrętach i większą przyczepność podczas jazdy po mokrych, śliskich drogach.

Przyspieszanie i hamowanie

Bieżniki opon pozwalają na płynne i bezpieczne przyspieszanie samochodu, co gwarantuje, że nie stracisz przyczepności i nie stracisz kontroli nad pojazdem.

Również w przypadku hamowania oczekujemy, że nasz pojazd będzie w stanie zatrzymać się jak najszybciej i na jak najkrótszym odcinku drogi. Bieżniki opon umożliwiają to właśnie Twojemu pojazdowi. Ta cecha jest najważniejsza podczas pory deszczowej. Gdy woda pokrywa opony, tworząc niebezpieczną barierę między oponą a drogą, hamowanie może stać się bardzo trudne.

Grzbiety i rowki opony pozwalają wodzie uciec, przełamując stworzoną barierę. Chociaż hamulec jest najważniejszym elementem podczas zatrzymywania się, to ostatecznie opony są tym, co zatrzymuje pojazd.

Oszczędność paliwa

Bardziej symetryczny wzór bieżnika ze względu na minimalną trakcję może zwiększyć wydajność paliwową pojazdu. To z kolei pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a także będzie korzystne dla środowiska, ponieważ zmniejszy się zużycie paliwa i spadnie emisja dwutlenku węgla.

Opony zimowe dla bezpieczeństwa

Zapewnij sobie pełne bezpieczeństwo podczas surowej aury w najtrudniejszym dla kierowców sezonie i zdecyduj się na opony zimowe Pirelli. Regularna wymiana opon zapewni mniejsze zużywanie się bieżnika, który znacznie szybciej kończy się podczas użytkowania opon całorocznych. Największe bezpieczeństwo na drodze zagwarantuje jednak ogumienie, które przystosowane jest do danego sezonu i panującej wtedy pogody.

W kilku słowach

  • Bieżnik opony zapewnia zdolność do bezpiecznego trzymania się drogi, zwiększając właściwą trakcję.
  • Pomaga pojazdowi płynnie przyspieszać i szybciej hamować.
  • Bieżnik opony pomaga również Twojemu samochodowi zminimalizować zużycie paliwa.

Jeśli chodzi o części samochodowe, opony są często najbardziej pomijane, mimo że są odpowiedzialne za najważniejsze funkcje. Regularna konserwacja opon ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia Twojego i pasażerów.

Copyright 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone